Jak zadbać o motocykle na wiosnę? Cz. 2

Temperatura zaczyna coraz bardziej przypominać nam o nadchodzącej wiośnie. Nie wiem jak u Was, ale u nas przygotowania do sezonu idą pełną parą. Zatem czas na drugą odsłonę naszego mini cyklu pod tytułem "jak zadbać o motocykl na wiosnę?". Pierwszy post dotyczący przede wszystkim podstaw, jak mycie, sprawdzenie opon czy akumulatora. Czas na drugą odsłone i kolejne cztery, dla motocyklistów bezcenne rady, które poprawią nasze bezpieczeństwo i pozwolą spokojnie rozpocząć sezon.

Porada 4. Sprawdź swój napęd.

Odpowiednie traktowanie łańcucha, to nie tylko oszczędność, ale również nasze bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić łańcuch (jeśli nie zrobiliśmy tego przed zimą). Aby zrobić to dobrze, najlepiej użyć dedykowanych środków i specjalnej szczotki, dzięki czemu, pozbędziemy się zaschniętego smaru oraz wszystkich zabrudzeń. Następnie należy go nasmarować. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ogólnego stanu i prawidłowego naciągu, właściwe napięcie łańcucha możemy sprawdzić stawiając motocykl na stopce centralnej, lub jeśli motocykl nie jest w nią wyposażony, na podnośnikupod tylny wahacz. Przechodzimy do kontroli, najpierw należy obrócić kołem i zwrócić uwagę czy łańcuch jest równo wyciągnięty ( jeśli w trakcie obrotu kołem łańcuch zmienia swoje napięcie, oznacza to, że jest on zużyty i należy go wymienić), następnie sprawdzamy ogólne wyciągnięcie napędu, chwytając łańcuch na tylnej zębatce, jeśli jest on luźny na zębatce i pozwala się odciągać o więcej 2-3 mm również oznacz o jego nadmiernym zużyciu. Aby sprawdzić naciąg spoglądamy na łańcuch pod wahaczem i ruszamy nim góra/dół, właściwy luz, zależnie od motocykla powinien wynosić 25-35 mm. Podczas kontroli, zwróć uwagę również na stan zębatek, czy któryś z zębów nie został uszkodzony oraz czy nie są one nadmiernie zużyte. W przypadku zużytego łańcucha, wymiana napędu, nie należy do czynności skomplikowanych, a sam łańcuch można nabyć w naszym sklepie.

Porada 5. Olej to krew Twojego motocykla!

Jak głosi tytuł tej porady, oleju to krew Twojego motocykla. Wskazane jest sprawdzać jego poziom przed każdym wyjazdem. Co do samej wymiany, są różne szkoły, jedni mówią, że olej należy wymienić na koniec sezonu, inni, że należy go wymienić przed rozpoczęciem, obie metody mają swoje wady  zalety, ale my uważamy, że lepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezony, szczególnie gdy motocykl garażujemy w nieogrzewanym garażu, dzięki wymianie oleju po kilkumiesięcznym przestoju, pozbywamy się osadów które mogły się przez ten czas odłożyć. Świeży olej to dobrze działająca maszyna. Sam temat doboru oleju jest bardzo obszerny i nie będziemy się teraz o tym rozpisywać, najlepiej stosować się do zaleceń producenta i stosować taki olej jaki jest zalecany do naszego motocykla

Porada 6. Najważniejsze światła.

Elektronika to również jedna z pierwszych rzeczy o jaką powinieneś zadbać. Sprawdź, czy działają ci światła przednie oraz tylne, kierunkowskazy a przede wszystkim światła stop.. Jeżeli któreś światło nie działa to najpierw sprawdź żarówki, a później dopiero całą elektronikę. .

Porada 7. Układ hamulcowy.

Jest to jeden z najważniejszych układów w motocyklu, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Dobrą praktyką jest wymiana płynu hamulcowego. Płyn jak i inne płyny w motocyklu ulega zużyciu co bezpośrednio przekłada się na jego wydajność. Równie ważne jest sprawdzenie stanu klocków hamulcowych, zwróć uwagę czy nie kwalifikują się one do wymiany, nadmierne zużycie powoduje osłabienie ich skuteczności, a w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia tarcz hamulcowych. Przy okazji wymiany płynu i sprawdzania klocków warto dokładnie wyczyścić (najlepiej użyć do tego specjalnego środka do czyszczenia układów hamulcowych) i obejrzeć zaciski, zwróć uwagę na tłoczki, czy równo pracują, w jakim stanie są gumki i prowadnice.

To będzie na tyle w tej części poradnika. Zapraszamy do przeczytania trzeciej i ostatniej części Jak zadbać o motocykl na wiosnę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.